2021-08-10 08:03:57• hírek • Szatmár.ro

Szerdán kezdődik Székelyudvarhelyen a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál

Az idei évben ismét megszervezésre kerül a Harmonia Cordis Nemzetközi Fesztivál, melyhez ez alkalommal nem csak a marosvásárhelyiek, de a székelyudvarhelyiek is csatlakozhatnak, hiszen Kelet-Európa legnagyobb és legnépszerűbb gitárfesztiválja 2021-ben mindkét városban tiszteletét teszi.

Székhelyudvarhelyen augusztus 11. és 14. között zajlik majd a Harmonia Cordis Egyesület által szervezett zenei rendezvény, melyre magyarországi és romániai művészek mellett érkeznek majd zenészek többek között Franciaországból, Olaszországból, Oroszországból, Horvátországból és Törökországból is. Mutatjuk a teljes programot.


Első nap >>> 11.08.2021: 18:00-20:00 Koncertek - Művelődési Ház koncertterme

  • FORGÁCS RUDOLF (RO): Forgács Rudolf 14 éves korában kezdett el gitározni a Dr. Palló Imre Művészeti Líceumban. Részt vett több mesterkurzusokon és 2020-ban fellépett a székelyudvarhelyi Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztiválon. Felvételt nyert a kolozsvari Gheorghe Dima Nemzeti Zeneakademiára, ahol 2021-ben fogja megkezdeni tanulmányait klasszikus gitár szakon.
  • PRÓZSA RÉKA (RO): Prózsa Réka Kolozsváron született 1996-ban, és nyolc évesen kezdte el tanumányai a klasszikus gitár terén Bíró Lajos gitártanár osztályában a kolozsvári Augustin Bena Zeneiskolában. Három évre rá már klasszikus gitár versenyeken lépett fel. Tanulmányait a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban illetve a Babeș-Bólyai Tudományegyetem Management Karán folytatta, és jelenleg negyedéves hallgató a Gheorghe Dima Nemzeti Zeneakadémia gitárszakán, tanárai Beke István Ferenc és Constantin Andrei. Részt vett számos mesterkurzuson olyan nemzetközileg elismert tanárokkal és előadókkal mint például Gabriel Bianco, Judicael Perroy, Dávid Pavlovits, Gerhard Reichenbach, Cătălin Ștefănescu-Pătrașcu vagy Pusztai Antal.
  • ANDREI TCACIUC (RO): Tcaciuc Andrei jelenleg a kolozsvári Gheorghe Dima Nemzeti Zeneakadémia másodéves hallgatója klasszikus gitár szakon. 11 éves korában kezdett el gitározni, és pályafutása alatt számos országos és nemzetközi klasszikus gitárversenyen szerzett díjakat, illetve mesterkurzusokon résztvéve és különböző fesztiválokon fellépve fontos tapasztalatot szerzett az előadóművészet terén. 
  • CRISTINA GALIETTO (IT): Cristina Galietto Nápolyban született és édesapjával kezdett el gitározni tanulni hét éves korában. Tanulmányait a nápolyi Margherita di Savoia zenelíceumban, a brightoni Blatchington Mill iskolában, a nápolyi San Pietro a Majella konzervatóriumban és az avellinói Domenico Cimarosa konzervatóriumban folytatta, ahol számos tanárral dologozott. Az évek során számos országos és nemzetközi versenyen díjazták előadását, ezek közül fontosabb díjai a stuttgarti Rago Nemzetközi Gitárversenyen, a monheim am rheini Andrés Segovia Nemzetközi Gitárversenyen és a svédországi Uppsala Nemzetközi Gitárversenyen szerzett első díjai. Jelenleg Grázban folytatja tanulmányait Paolo Pegoraro és Lukasz Kuropaczewski tanárokkal. Legújabb lemeze, az Avant l’Aube, 2020-ban jelent meg, és benne tökéletesen tükrözi a klasszikus gitár meghitt szenvedélyességét. Cristina Galietto egy Alessandro Marseglia mestergitáron játszik.
  • FRANÇOIS-XAVIER DANGREMONT (FR): François-Xavier Dangremont 10 évesen kezdett el gitározni a Le Mans Konzervatóriumban Brigitte Palisson osztályában. Tanulmányait Tania Chagnot segítségével fejlesztette, majd bejutott Judicael Perroy osztályába Lille városának Felsőfokú Konzervatóriumában. 2017-ben sikeresen lediplomázott muzikolóiga, előadóművészet és pedagógia szakon. Pályafutása alatt számos klasszikus gitárversenyen vett részt, és fontos díjakat szerzett Spanyolországban, Portugáliában, Ausztriában, Németországban, Franciaországban, illetve Romániában szervezett nemzetközi versenyeken.

Második nap >>> 12.08.2021: 18:00-20:00 Koncertek - Művelődési Ház koncertterme

  • VAJDA BEÁTA (RO): Vajda Beáta 11 éves korában kezdett el gitározni a Dr. Palló Imre Művészeti Líceumban, ezzel egyidejűleg kezdett el klasszikus gitárversenyekre járni, melyeken díjakat szerzett. Részt vett mesterkurzusokon és 2017-től rendszeres fellépője a székelyudvarhelyi Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztiválnak.
  • ANTONIO JOSAN (RO): Antonio Josan kilenc évesen kezdett el gitározni a gyulafehérvári Regina Maria Művészeti Líceumban, Tudor Dragoș gitártanár irányítása alatt. Két évre rá már klasszikus gitárversenyeken vett részt, és munkáját különböző díjak jutalmazták az Országos Hangszeres Előadás Olimpián. Az évek során részt vett számos mesterkurzuson, országos és nemzetközi versenyen. Zenei tanulmányait a kolozsvári Gheorghe Dima Nemzeti Zeneakadémián folytatta, ahol jelenleg harmadéves hallgató klasszikus gitár szakon, tanárai Beke István Ferenc és Constantin Andrei.
  • FRANCISCO LUÍS (PT): Francisco 1988-ban született Caldas da Rainha-ban, Portugáliában és 10 évesen kezdett el gitározni a helyi zeneiskolában Luís Roldão tanár osztályában. 5 év után tanulmányait már Portugália fővárosában folytatta, ahol Eurico Pereira volt a tanára, ezen kívül kamarazenét és barokk basso contiunót, illetve zeneszerzés technikákat is tanult. 2015-ben szólistaként lépett fel Joaquín Rodrigo híres Concierto de Aranjuez művében, illetve Portugália legfontosabb koncerttermeiben koncertezett. Tanulmányait a Maastrichti Konzervatóriumban folytatta Carlo Marchione osztályában és jelenleg a Den Haag Konzervatóriumban mesterizik Zoran Dukic-al. Francisco több mint 20 díjat szerzett országos és nemzetközi gitárversenyeken, közülük 12 első díjat. Ezekből megemlíthető az első díj a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárversenyen, első díj a Guimaraes Nemzetközi Gitárversenyen, első díj az Amarante Nemzetközi Gitárversenyen, második díj az Uppsalla Nemzetközi Gitárversenyen, illetve második díj az Aalborg Nemzetközi Gitárveresnyen. Francisco részt vett számos mersterkurzuson is, többek között olyan nemzetközileg elismert tanárokkal és művészekkel mint például Judicael Perroy, Zoran Dukic, Fabio Zanon, Roberto Aussel, Thomas Offerman, Aniellio Desiderio, Marcin Dylla, Roland Dyens, Michalis Kontaxakis, Dejan Ivanovich, David Martínez vagy Eduardo Inestal.
  • STEVE COWAN (CA): Steve Cowan kanadai klasszikus gitáros szólistaként és kamarazene formációban koncertezett Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban és Európában. Debüt lemezének kiadása után 2016-ban őt tartották az ország egyik legtehetségesebb fiatal gitárosának. Az évek során fellépett szólistaként zenekarral Németországban, szóló hangversenyt tartott New Yorkban, illetve gyakran együttműködik a Montréal-i Forestare kamarazenekarral. Steve Cowan kamarazene formációkban is aktivál. 2022-ben Új-Zélandban fog turnézni Hannah Darroch fuvolaművésszel, illetve Kanadában fog turnézni Adam Cicchillitti gitárművésszel. A Cowan–Cicchillitti gitár duó már számos zeneművet mutatott be premierben, és már a második lemezükön dolgoznak, ami idén, 2021-ben lesz kiadva. Steve Cowan eddig 10 díjat nyert országos és nemzetközi gitárveresnyeken, amiből a legfontosabb a Tallin Nemzetközi Gitárversenyen szerzett első díja. Steve Cowan a Memorial University-n, a Manhattan School of Music-ban és a McHill University-ban végetze tanulmányait, ahol tanárai Sylvie Proulx, David Leisner és Jérôme Ducharme voltak. Jelenleg gitárt oktat a Schulich Zenelíceumban és a Montréal-i McGill Egyetemen.
  • LOVRO PERETIĆ (HR): Lovro Peretić 1995-ben született Zágrábban, ahol Xhevdet Sahatxhija irányítása alatt kezdett el gitározni. Tanulmányait a Zágrábi Konzervatóriumban végezte, és egy évet töltött cserediákként a Franciaországban, Lille-ben, ahol Judicaël Perroy volt a tanára. Számos országos és nemzetközi veresny díjazottja, elsődíjat nyert a velberti Andres Segovia, a weimári Anna Amalia gitárversenyeken, a Zágrábi Nemzetözi Gitárversenyen, az Enrico Mercatali gitár veresnyen Olaszországban és a Sarajevo Nemzetközi Gitárveresnyen. Legnagyobb eddigi sikere az Eurostrings verseny első díja, amit 2020-ban szerzett. Lovro büszkén képviselte országát számos külföldi fesztiválon, többek között Oroszországban, Németországba és Ausztriában, és helyi zenekarokkal lépett fel szólistaként Horvátországban. A szóló gitározáson kívül kamarazene formációkban is aktivál, gitár hegedű duóban koncertezik Katarina Kutnarral és az Evocación gitár trió tagja.

Harmadik nap >>> 13.08.2021: • 18:00-20:00 Koncertek - Művelődési Ház koncertterme

  • MARCELL NICKMANN (HU): Nickmann Marcell Budapesten született és 14 évesen kezdett el klasszikusgitározni Árok Sándornál. Hamar sikereket ért el regionális és országos versenyeken számos első díjjal, ami lehetőséget adott neki, hogy együtt játsszon az Osztrák-magyar Haydn Zenekarral matiné koncertsorozatukon. 2016-ban kezdte meg egyetemi tanulmányait Bozóki Andreával, majd 2018-tól kezdve Pavlovits Dáviddal a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán. 2019-ben harmadik helyezést nyert a Tallinn Nemzetközi Gitárversenyen és második helyezést a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárversenyen. Nickmann Marcell több kortárszenei projektben is közreműködött különböző formációkban. 2019 februárjában Claude Vivier ’Pour guitare’ című művét mutatta be Magyarországon, illetve Nagy Ákos ’Salita in discesa’ című számára dedikált műnek az ősbemutatójára is sor került duópartnerével Cserenyec Dóra gitárművésszel. 2020-ban szintén Cserenyec Dórával bemutatták Magyarországon Karlheinz Stockhausen ’Tierkreis’ ciklusának gitárduó változatát, majd Nickmann Marcell fókuszába a régizene került: Louis Couperin csemballó műveit, illetve Marco Dall’Aquilla lantműveit írta át gitárra. 2020 októberében első díjat szerzett a Szegedi Nemzetközi Gitárversenyen.
  • CASSIE MARTIN (FR): Cassie Martin 5 évesen kezdett el gitározni, eleinte a d’Orléans Konzervatóriumban Josiane Rabemananjara irányítása alatt, majd 2015-ben bejutott Gérard Abiton osztályába Párizsba. Részt vett számos workshopon és mesterkurzuson, többek között Jérémy Jouve, Gérard Verba és Judicaël Perroy tanárokkal és Sergio Assad zeneszerzővel. 2019-ben kezdte el tanulmányait a Párizsban Olivier Chassain osztályában. Kilenc éves korátol fogva számos nemzetközi verseny díjazottja, többet között a Párizsi Gitárfesztivál versenyének első díjat nyerte el 2018-ban ami által belekerült az Eurostrings Young Stars programba. 
  • VENTI CHIAVI GUITAR TRIO (HU): A Venti Chiavi Gitártriót 2014-ben alakította meg a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának három hallgatója: Ritter Zsófia, Kormos Balázs és Tóth Álmos. A trió célja bővíteni a klasszikus gitártrió-repertoárt, ezért az eredetileg gitártrióra írt művek mellett számos átiratot készítenek és játszanak. Különösen fontosnak tartják a magyar klasszikus zene népszerűsítését. A trió számos sikeres koncertet adott már különböző zenei fesztiválokon és koncertermekben Euróbában és az Egyesült Államokban. A Venti Chiavi első CD-lemeze 2018 novemberében jelent meg, „Venti Momenti” címmel. 

Negyedik nap >>> 14.08.2021: 18:00-20:00 Koncertek - Művelődési Ház koncertterme

  • DUO ARTPEGGIO (HU): Az arTpeggio klasszikus gitárduó tagjai, Kohut Petra és Kató Árpád 2017-ben hozták létre a formációt. A Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium művésztanárai többek között olyan tekintélyes koncerttermekben és fesztiválon játszottak, mint a Nádor Terem, a Müpa Üvegterem, a Győri zsinagóga és a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál. Koncertjeiken elhangzó művekkel kapcsolatosan a közönség érdekes háttér-információkat tudhat meg, mely információk hozzásegíthetik a művek jobb megértéséhez, értelmezéséhez. Repertoárjuk minden zenei korszakból ízelítőt ad, változatosan végigvezetve a hallgatót a reneszánsztól a XX. századig, a Shakespeare korabeli dallamoktól egészen az argentin tangóig.
  • ANTOINE BOYER (FR): Antoine Boyer a leghitelesebb cigány dzsessz zene forrásokból inspirálódott, olyan mesterek tanítványa volt, mint Mandino Reinhardt és Francis-Alfred Moerman, akikkel 2009-ben felvette első CD-DVD-jét, amelyet francia és amerikai kritikusok egyaránt elismertek. (Jazzman, Vintage Guitars). Antoine emellett Francis-Alfred Moerman műveit adománykoncerteken adta elő 2010-ben az Angers Gipsy Swing fesztiválon, valamint a Samois-i Django Reinhardt fesztiválon 2011-ben. Második lemeze számos díjat nyert, többek között a Trad Mag “Bravo” díját is. 2011-ben, a Fukushimában bekövetkezett nukleáris balesetet követően Antoine Boyer koncertet szervezett Brüsszelben, hogy pénzt gyűjtsön az Act for Japan számára. Harmadik lemeze megjelenését követően ismét elismeréseket és díjakat szerzett olyan magazinoktól mint például a Jazzman vagy az Acoustic Guitarist Magazine. Antoine Boyer fellépett Európa és az Egyesült Államok nagy cigány jazz fesztiválainak többségén, és olyan neves zenészekkel osztotta meg a színpadot, mint Philip Catherine, Angelo Debarre, Stochelo Rosenberg, Christian Escoudé, Raphael Faÿs, Tim Kliphuis, Jon Larsen , Adrien Moignard, Robin Nolan vagy Paulus Schäfer. Antoine klasszikus gitárt is tanult Párizsban Gérard Abitonnál és a klasszikus zene terén is díjakat szerzett, többet között a 2015-ös Montigny klasszikus gitárversenyen szerzett első díjat. Antoine Boyer és Samuelito, 2017-ben elnyerték a Drezdában megrendezett "4. European Guitar Award" első díját, felvették első közös albumukat, a "Coincidence"-t, és azóta az egész világon turnéznak. 2019 januárjában Antoine és Samuelito csatlakozott az International Guitar Night társulathoz, és két hónapon keresztül turnéztak az Egyesült Államokban és Kanadában. Antoine jelenleg a TANGRAM című zenekart indította el Yeore Kim koreai szájharmonikással együtt és több elismert zenésszel együtt koncerteznek, illetve felvételeket készítenek.
  • SAMUELITO (FR) Samuel Rouesnel „Samuelito” 1993-ban született és hétéves korában kezdte tanulmányait a klasszikus gitár terén a Conservatoire de Caen konzervatóriumban, Normandiában. A gitárjáték és az éneklés által fedezte fel a flamencót, amely a világzene mellett kifejezetten lenyűgözte. Mind a világzene, mind a flamenco útját járva számos elismert előadóval találkozott (Paco de Lucía, Tomatito, Vicente Amigo, Ramón Sanchez, Roland Dyens, Gérard Abiton, Arnaud Dumond, Ibrahim Maalouf és sok más), és ezáltal ő maga is egy sokszínű előadóművésszé vált. Első alkalommal pontosan a tizenatéves születésnapján lépett színpadra a Caen Színházban, amely koncertet a France Télévisions közvetítette. Ezzel vette kezdetét mára már nemzetközivé vált karrierjének felépülése. Ez a tehetséges fiatalember nagyon sajátságos zenét játszik, sőt, komponál is a leginkább a szívéhez nőtt flamenco stílusában. Tehetségére sokan felfigyeltek és számos projektben vett részt, filmzene, mesterkurzusok és különböző előadások terén.

A marosvásárhelyi programot ide kattintva lehet megtekinteni. 
 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: